BluePink BluePink
XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink

Parteneri in Proiectele Asezamantului Social Patriarhul Justinian Marina

Asezamantul a incheiat parteneriate diverse si multiple cu institutii din Romania, firme (persoane juridice), care vor permite suplimentarea si diversificarea produselor si serviciilor oferite beneficiarilor proiectelor.
Astfel s-au incheiat contracte de sponsorizari si parteneriate cu:

1. Directia pentru Protectia Copilului – DPC Sector 1;
2. Centrul Pilot pentru protejarea persoanelor-victime ale violentei in familie;
3. Agentia Nationala pentru Familie;
4. Directia Generala de Politie a Municipiului Bucuresti;
5. Corpul Gardienilor publici de pe langa Consiliul local al Sectorului 1;
6. Jandarmeria Romana;
7. Institutul Medico-legal – IML;
8. Spitalul Panduri;
9. Policlinica Titan;
10. Policlinica Pajurei;
11. Romtelecom – green line;
12. Parohii;
13. AIDROM – Asociatia Ecumenica a Bisericilor din Romania;
14. Ong-uri;
15. Firme si fabrici (de paine, mezeluri, lactate), de sapunuri si detergenti, firme de incaltaminte, imbracaminte, etc;
16. Universitatea Bucuresti – Teologie, specializarea Asistenta Sociala: Studenti ai acestei facultati;
17. Universitatea Bucuresti – Sectiile de Asistenta Sociala, Psihologie, etc.
18. Voluntari.
19. Directia pentru Protectia Copilului – DPC Sector 1;
20. Centrul Pilot pentru protejarea persoanelor-victime ale violentei in familie;
21. Agentia Nationala pentru Familie;
22. Directia Generala de Politie a Municipiului Bucuresti;
23. Corpul Gardienilor publici de pe langa Consiliul local al Sectorului 1;
24. Jandarmeria Romana;
25. Institutul Medico-legal – IML;
26. Spitalul Panduri;
27. Policlinica Titan;
28. Policlinica Pajurei;
29. Romtelecom – green line;
30. Parohii;
31. AIDROM – Asociatia Ecumenica a Bisericilor din Romania;
32. Ong-uri;
33. Firme si fabrici (de paine, mezeluri, lactate), de sapunuri si detergenti, firme de incaltaminte, imbracaminte, etc;
34. Universitatea Bucuresti – Teologie, specializarea Asistenta Sociala: Studenti ai acestei facultati;
35. Universitatea Bucuresti – Sectiile de Asistenta Sociala, Psihologie, etc.
36. Voluntari.

Implicare

In cadrul acestui proiect isi vor aduce contributia atat voluntari cat si studenti ai Facultatii de Teologie Ortodoxa din Bucuresti specializarea asistenta sociala care in cadrul practicii anuale universitare se vor implica activ in acest proiect sub indrumarea Asistentului Social coordonator.
Pentru sporirea impactului acestui proiect asistentii sociali si voluntarii, se vor implica direct si nemijlocit in actiuni de preventie a fenomenelor sociale care apar la aceasta categorie de beneficiari prin mentinerea contactului nemijlocit cu mediul scolar si familiar al potentialilor beneficiari.
Preotii parohi vor fi invitati sa se alature acestui proiect antrenand si voluntari motivati pentru actiunea sociala prin actiuni concrete, alaturi de comitetele si comunitatile parohiale in colaborare cu staff-ul Asezamantului.
Prin contributia valoroasa a partenerilor implicati, anticipam un larg impact social al acestui proiect.

Info

Acest site contine informatii despre activitatile Asociatiei Diaconia a Patriarhiei Romane si actiunile din Proiectele dezvoltate de la infiintarea sa alaturi de Parteneri.

Scopul esential al Asociatiei Diaconia - infiintata in 1999 - este, potrivit Art.4 din Statut, "caritabil, religios-social, cultural-educativ", mai exact de a contribui la activitatea misionara si sociala a Bisericii Ortodoxe Romane.
Ea functioneaza, alaturi de alte organizatii neguvernarnentale, sub obladuirea Patriarhiei Romane, in folosul categoriilor de persoane defavorizate: copii, femei, batrani, familii cu posibilitati materiale reduse, promovand si sustinand integrarea sociala, economica, culturala, educativa a acestora.

Links